Termíny

1.7.2018 - 31.8.2018 - Hlavní prázdniny

17.9.2018 - 14.12.2018 - Výuka v zimním semestru 2018/2019

27.9.2018 - Děkanský den

Více... »

Hledat
Pokročilé hledání
Postřehy z akademické cesty Evy Kašparové v Západním Bengálsku a Sikkim

 

Příspěvek z první cesty Evy Kašparové po Indii před dvěma lety si můžete přečíst zde.

 

Další z mých akademických návštěv indických univerzit se uskutečnila  opětovně v NBU a nově na Universitě v Sikkim. Sikkim je devětadvacátým státem Indie, původně království ležící v Himalájích.

Rektor univerzity, prof. Tanka Bahadur Subba, byl velmi vřelý a přátelský a jak jsem se později dozvěděla, patří mezi světovou špičku v oblasti kulturní a sociální antropologie. Otázky spojené s různými kulturami jsou v Sikkim velmi aktuální. Se směsí různých etnik, národů, tradic, zvyků, vůní a barev jsem se setkávala na každém kroku. Na katedře sociologie Fakulty sociálních věd jsem měla příležitost vyučovat v magisterském studiu. Atmosféra katedry byla přívětivá a z mého pohledu dynamická. Oceňovala jsem bezproblémovou spolupráci, vstřícnost a pohotovost a samozřejmě mě velmi potěšil zájem a aktivita studentů. Očekávané změny v rámci 4.0, o kterých jsem studentům přednášela, se staly předmětem bouřlivých diskusí nejen v hodinách.

Na Severobengálské univerzitě jsem působila rovněž na katedře sociologie, která má svou vlastní budovu v areálu obrovského kampusu. Během svého hostování jsem měla mj. příležitost zúčastnit se semináře k problematice globalizace a jejích sociálně-ekonomických dopadů.

Za velký přínos této cesty považuji nejen výměnu zkušeností  s kolegy, expertní analýzy z pohledu odborníků z východní části naší planety, ale také zajímavé diskuse se studenty z naprosto odlišných kultur.